Viskas, ką reikia žinoti apie NT vertinimą

Nekilnojamojo turto vertinimo tipai, jų skirtumai ir kiti dažniausiai užduodami klausimai.

11/21/20223 min read

Kaip išsirinkti turto vertintoją?

Profesionalūs vertintojai specializuojasi pagal turto grupes, todėl verta pasidomėti, su kokiu turtu vertintojas dirba įprastai.

Jei ruošiatės pirkti būstą su paskola ir vertinimą darotės banko prašymu, įsitikinkite, kad bankas yra sudaręs bendradarbiavimo sutartį su įmone, iš kurios ruošiatės pirkti vertinimo paslaugą, nes kitokiu atveju kreditavimo įstaiga gali nepriimti duomenų. Šiuos sąrašus galite rasti internete, arba pasiklausti savo vadybininko.

Kuo skiriasi masinis nekilnojamojo turto vertinimas nuo individualaus?

Masinį nekilnojamojo turto vertinimą atlieka VĮ Registrų centras valstybės užsakymu. Jis reikalingas įvairioms valstybėms reikmėms, pavyzdžiui: apskaičiuoti mokestinei vertei, nustatyti valstybės valdomo turto pardavimo ir nuomos kainas ir t.t.

Atliekant vertinimą šiuo būdu, niekas neatvyksta apžiūrėti turto, neatsižvelgiama į individualias objekto savybes. Rinkos kaina nustatoma remiantis Registrų centro sukauptais duomenimis apie įvykusių sandorių sumas šioje NT objektų grupėje. Remiantis įvykusiais sandoriais, nustatoma vidutinė ploto vieneto kaina ir padauginus ją iš ploto apskaičiuojama bendra objekto vertė.

Ši metodika leidžia per trumpą laiką ir minimaliais kaštais įvertinti didelį kiekį NT objektų, tačiau nėra visiškai tiksli. Masinio vertinimo paklaida nuo realios rinkos kainos gali siekti nuo kelių iki keliasdešimt procentų turto vertės.

Tuo tarpu, atlikdamas individualų nekilnojamojo turto vertinimą vertintojas atvyksta gyvai apžiūrėti objekto ir atsižvelgia į patalpų būklę, dizainą, išplanavimą ir visas individualias savybes, todėl vertinimas būna tikslus.

Individualus nekilnojamojo turto vertinimas dažniausiai užsakomas turto perleidimo (pardavimo, dovanojimo, paveldėjimo) atvejais. Nors atliekant daugumą nekilnojamojo turto sandorių toks vertinimas nėra privalomas, vis daugiau žmonių užsisako šią paslaugą.

Individualaus NT vertinimo etapai

Nekilnojamojo turto vertinimas susideda iš kelių pagrindinių etapų, bendra ataskaitos rengimo trukmė dažniausiai yra 2-5 darbo dienos.

  • Pirmoji konsultacija ir dokumentų patikra. Turto vertinimas prasideda nuo pokalbio su užsakovu, vėliau renkami ir tikrinami procedūrai reikalingi dokumentai.

  • Objekto apžiūra. Atliekant individualų nekilnojamojo turto vertinimą būtina jo apžiūra bei fotofiksacija. Apžiūrėti objekto atvyksta vertintojas arba jo asistentas, iš anksto su užsakovu suderintu laiku.

  • Ataskaitos rengimas. Toliau seka rinkos kainų analizė. NT rinkos vertė dažniausiai nustatoma naudojantis lyginamuoju metodu – vertintojas surenka informaciją apie analogiško ar panašaus turto sandorių kainas. Atrinkęs tinkamus lyginamuosius sandorius, vertintojas pasižymi jų skirtumus ir atlikęs kainų pataisas apskaičiuoja vertinamo objekto vertę jau įvykusių sandorių pagrindu.

  • Vertinimo ataskaitos atidavimas užsakovui. Parengus vertinimą, užsakovas apie tai informuojamas ir gali atsiimti dokumentus gyvai arba elektroniniu būdu.

Retrospektyvinis NT vertinimas

Retrospektyviniu vertinimu siekiama nustatyti daikto rinkos vertę konkrečiai datai, buvusiai praeityje.

Tokie vertinimai dažniausiai atliekami norint sumažinti mokestinę naštą turto pardavimo metu. Pavyzdžiui, jei nusprendėte parduoti paveldėta ar gautą dovanų nekilnojamąjį turtą, po sandorio Jums teks susimokėti 15% gyventojų pajamų mokesčio nuo įgijimo metu buvusios vertės (jei neatitinkate mokestinių lengvatų taikymo kriterijų, kuriuos rasite čia). Gali būti, kad vertė, nurodyta įsigijimo dokumentuose visiškai neatitinka tuo metu buvusios realios rinkos kainos. Taip galėjo nutikti, jei turto perleidimo metu neatlikote individualaus NT vertinimo ir notaras panaudojo VĮ “Registrų centras” masinio vertinimo duomenis. Siekiant pagrįstai sumažinti mokestinę prievolę, galima atlikti retrospektyvinį turto vertinimą ir sužinoti, kokia buvo tikroji rinkos vertė įsigijimo metu.

Vietoj vertintojo - brokeris?

Atlikti oficialų turto vertinimą būtina, jei perkate NT su paskola ir to reikalauja kreditorius, šio dokumento reikia teismui ar kitai institucijai.

Tačiau, jei dar tik svarstote apie pardavimą ir norite sužinoti kiek Jūsų turtas vertas šiandieninėje rinkoje, pasikonsultuokite su nekilnojamojo turto brokeriu.

Brokeriai gyvena NT rinkos ritmu ir pirmieji pajunta jos pakilimus bei nuosmukius. Jie kiekvieną dieną bendrauja su potencialiais pirkėjais, žino jų poreikius, nuotaikas, stebi įeinančių skambučių skaičių, todėl bene tiksliausiai gali nustatyti, už kiek pavyktų parduoti turtą.

Pirkimo - pardavimo sandorio metu sužinoti realią rinkos vertę naudinga tiek pirkėjui, tiek pardavėjui. Dovanojimo ar paveldėjimo atveju ši procedūra tampa dar svarbesnė - laiku atliktas individualus turto vertinimas gali sumažinti mokestinę naštą ateityje sugalvojus jį parduoti.

nt-vertinimas
nt-vertinimas
nt-vertinimas-kaina
nt-vertinimas-kaina
nemokamas-nt-vertinimas
nemokamas-nt-vertinimas
Kiek kainuoja NT vertinimas?

Nekilnojamojo turto vertinimo kaina priklauso nuo objekto ir vertinimo tipo. Standartinio buto rinkos kainos vertinimas Kauno mieste kainuoja 150-200 EUR, tuo tarpu retrospektyvinis vertinimas gali kainuoti nuo 250 EUR.

Svarstote apie nekilnojamojo turto pardavimą?

Užpildykite lentelę ir gaukite nemokamą NT rinkos kainos vertinimą.

Turite klausimų?

Registruokitės nemokamai konsultacijai.