Kokie mokesčiai laukia po NT pardavimo?

Sužinokite, kaip apmokestinamos pajamos, gautos už NT pardavimą, kokios yra pagrindinės mokesčių lengvatos ir ar galite į jas pretenduoti.

11/23/20213 min read

Nors pajamų už parduotą nekilnojamąjį turtą apmokestinimo tvarka nesikeitė bent keletą metų, rečiau susiduriantiems su NT pardavimu vis dar iškyla nemažai klausimų. Norintiems išvengti nemalonių staigmenų metinėje pajamų deklaracijoje, pasidomėti mokestine aplinka reikėtų dar prieš pradedant pardavinėti.

Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme numatyta, jog pajamos, gautos už nekilnojamojo turto pardavimą apmokestinamos 15% tarifu. Šis mokestis skaičiuojamas nuo įsigijimo vertės ir pardavimo kainos skirtumo.

Pvz.: jei turtą pirkote už 50 000 EUR, o pardavėte už 60 000 EUR, mokestis bus skaičiuojamas nuo šių kainų skirtumo - 10 000 EUR.

Kokiais atvejais NEREIKIA mokėti mokesčių pardavus NT?

Neapmokestinamos turto pardavimo pajamos.

  • Jei parduodate pigiau, nei įsigijote. Gyventojų pajamų mokestis skaičiuojamas nuo skirtumo tarp įsigijimo ir pardavimo kainos, todėl jei parduodate pigiau ar už tą pačią kainą, mokesčių mokėti nereikės.

  • Parduodate seniai įsigytą turtą. Jei nekilnojamojo turto objektą nuosavybėje išlaikėte 10 metų ar ilgiau, jo pardavimo pajamos nebus apmokestinamos.

  • Parduodate NT, kuriame buvote deklaravęs gyvenamąją vietą. Jei ne mažiau kaip 2 metus iki pardavimo buvote būste deklaravęs savo gyvenamąją vietą, mokesčių parduodant mokėti nereikės.

  • Per 1 metus nuo įsigysite kitą būstą. Mokesčių prievolė negalios, jei per metus nuo pardavimo sandorio įsigysite kitą būstą Europos ekonominės erdvės valstybėje ir jame deklaruosite gyvenamąją vietą.

Dovanoto turto pardavimas

Dovanojant turtą šeimos nariams, mokesčių mokėti nereikia, tačiau jei NT dovanojamas giminystės ryšiais nesusijusiems asmenims ir jo vertė viršija 2500 EUR, taip pat taikomas 15% GPM tarifas.

Tokiu atveju, GPM sumokėti turi dovanos gavėjas.

Dovanotą nekilnojamąjį turtą galima parduoti iškart po to, kai įregistruojama nuosavybės teisė naujojo savininko vardu.

Jei nusprendėte parduoti Jums padovanotą nekilnojamąjį turtą, GPM bus skaičiuojamas nuo dovanojimo sutartyje nurodytos vertės. Jei nebuvo atliktas individualus turto vertinimas, ji bus paskaičiuota pagal VĮ Registrų centro masinio vertinimo duomenis.

Paveldėto turto pardavimas

Paveldėto nekilnojamojo turto pardavimo mokestis skaičiuojamas nuo 70 proc. visos turto vertės, jo tarifas priklausomai nuo turto vertės gali siekti nuo 5 iki 10 procentų.

Paveldėjus sutuoktinio ar artimų giminaičių (tėvų, vaikų, brolių, seserų, senelių ir t.t.) turtą, šis mokestis netaikomas.

Pardavus paveldėtą nekilnojamąjį turtą, taikomas įprastas GPM tarifas, todėl prieš pradedant pardavinėti, pasitikrinkite kainą, nurodytą paveldėjimo dokumentuose. Jei ji ženkliai mažesnė, negu tuo metu buvo turto rinkos kaina – galite užsisakyti retrospektyvinį turto vertinimą pagrįstai sumažinti mokestinę prievolę.

Ar galima iš apmokestinamos dalies išskaičiuoti išlaidas, patirtas NT remontui?

Fizinio asmens parduoto turto apmokestinimas.

Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme numatyta, jog galima sumažinti mokesčio bazę pateikus išlaidas, kurias patyrėte nekilnojamojo turto rekonstrukcijai ar kapitaliniam remontui. Kad šios išlaidos būtų pridėtos prie įsigijimo vertės ir neapmokestinamos kaip Jūsų pajamos, turite pateikti mokesčių inspekcijai įstatymo reikalavimus atitinkančius dokumentus (sutartis su darbų vykdytojais, sąskaitas - faktūras, kitus mokėjimo dokumentus).

Patyrus išlaidas paprastajam nekilnojamojo turto remontui, jomis sumažinti gyventojų pajamų mokesčio nepavyks, tokios galimybės įstatymas nenumato.

Išlaidas, už su turto įsigijimu susijusius privalomus mokėjimus taip pat galima pateikti mokesčių inspekcijai siekiant sumažinti GPM. Privalomieji mokėjimai yra tie, be kurių sandoris negalėtų įvykti - išlaidos už sandorio tvirtinimą notarine tvarka, nuosavybės registravimą, dokumentus privalomus sandoriui (geodezinius matavimus, pastato energinio naudingumo sertifikatą ir pan).

Kaip sumokėti mokesčius pardavus NT?

Pranešti Valstybinei mokesčių inspekcijai pardavus turtą nereikia, informacija apie pasikeitusią nuosavybę juos pasiekia automatiškai. Apskaičiuota GPM suma ir iki kada ją reikia sumokėti bus pateikta metinėje pajamų deklaracijoje.

Sutuoktiniams pardavus bendrąją jungtinę nuosavybę, laikoma, jog pajamas jie gavo lygiomis dalimis, todėl ir mokesčiai išdalinami abiems lygiomis dalimis.

Jei norite sužinoti, kokias mokesčių prievoles turite ar kokias galite gauti lengvatas, užsiregistruokite į konsultaciją paspaudę čia.

nt-mokesciai
nt-mokesciai
nekilnojamojo-turto-mokesciai
nekilnojamojo-turto-mokesciai
Nekilnojamojo turto pardavimas neišlaikius 10 metų

Jei parduodate NT, nuo kurio įsigyjimo nepraėjo 10 metų laikotarpis, bus taikomas 15 proc. GPM tarifas nuo būsto įsigyjimo vertės ir pardavimo kainos skirtumo.

Šis mokestis gali būti netaikomas, jei buvote deklaravęs savo gyvenamąją vietą parduodamame objekte ir per metus laiko įsigysite naują būstą, kuriame deklaruosite savo gyvenamąją vietą.

Svarstote apie nekilnojamojo turto pardavimą?

Užpildykite lentelę ir gaukite nemokamą NT rinkos kainos vertinimą.

Turite klausimų?

Registruokitės nemokamai konsultacijai.