NT rinkos prognozės 2024-iesiams: Kainos kils ar kris?

Visuomenėje vyrauja įsitikinimas, kad nekilnojamojo turto kainos turėtų reikšmingai kristi. Tačiau ką apie tai mano ekspertai?

12/29/20232 min read

Nekilnojamojo turto pirkimas, paskolų palūkanos ir būsto kainų pokyčiai – neišsemiamos temos, kuriomis diskusijų tikrai netrūksta. Tad, ar palanku bus kitais metais pirkti nekilnojamąjį turtą? Ar nekilnojamasis turtas pigs, ar brangs?

Euribor ir paskolų palūkanos

Spalį Europos Centrinis Bankas (ECB) pasiuntė rinkai nuo šių metų pradžios ilgai lauktą žinią – palūkanų bazinės normos bankas kelti nebeketina. Tačiau tuo pačiu ECB indikavo, kad artimiausius porą ketvirčių nematysime ir palūkanų mažėjimo. Toks scenarijus, pasak ekonomistų gali pareikalauti iš Lietuvos NT rinkos didesnės ištvermės.

Nors šiuo metu bendros palūkanos yra aukštos dėl pakilusio EURIBOR, bankų marža – rekordiškai maža. Šiuo metu imant paskolą galima užsifiksuoti 1,6–1,7 proc. banko palūkanų maržą. Na, o „Euribor“ marža kinta. Būsto paskola - įsipareigojimas dvidešimčiai ar trisdešimčiai metų, todėl verta apsvarstyti galimybę užfiksuoti mažesnę maržą, nes Centrinis Bankas jau prognozuoja EURIBOR kritimą.

Ekspertų nuomone, kai tik Centrinis bankas pradės leisti EURIBOR būsto rinka suaktyvės ir kainos gali kilti.

Ar 2023 m. NT kainos krito?

Nemaža dalis gyventojų (remiantis gyventojų apklausomis apie 25 proc.) šiais metais laukė ženklaus kainų kritimo. Tokie lūkesčiai persimetė ir į rinką - pirkėjams vengiant priimti galutinį sprendimą pardavimo laikotarpiai užsitęsdavo, tai dažnai sukeldavo įtampą ir pardavėjams. Nors visuomenėje vyrauja įsitikinimas, kad dėl to kainos turėjo nukristi bent 10-15 procentų, dėl sąstingio rinkoje derybų metu pirkėjai dažniausiai susitardavo vos 3-5 proc. nuolaidas.

Bendros ekonominės prognozės

"Citadele" banko analitikai pateikė gerų žinių – skaičiuojama, kad 2024 m. vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje kils 6,8 proc., kam įtakos turės tiek minimalios algos padidėjimas, tiek ir žemas nedarbo lygis. Savo ruožtu, infliacijos lygis 2024 m. turėtų siekti 2,5 proc., o tai reiškia, kad kitąmet atlyginimai turėtų didėti sparčiau nei kainos, todėl Lietuvos gyventojų perkamoji galia turėtų augti.

Išvados

2024 m. prognozuojamas nedidelis, tačiau stabilus ekonomikos augimas. Infiliacija stabilizuota, EURIBOR daugiau nekils, o nuo antro ketvirčio turėtų mažėti.

Ekspertų ir ekonomistų vertinimais, nekilnojamojo turto kainoms drastiškai kristi ar kilti nėra priežasčių. Šiuo metu rinka stabilizavusis, o daugelis analitikų prognozuoja, kad šios tendencijos išliks ateinančiu laikotarpiu.