Nekilnojamojo turto finansavimo galimybės

12/30/20233 min read

Per pastaruosius kelis dešimtmečius padaugėjo žmonių, kurie pirkdami nekilnojamąjį turtą naudoja įvairias finansavimo priemones. Ypač populiaros yra bankų suteikiamos hipotekinės paskolos. Tačiau yra ir kitų būdų įgyvendinti savo svajonę ir įsigyti naują būstą.

Banko paskola

Banko paskola yra viena iš dažniausiai pasirenkamų NT finansavimo galimybių. Banko paskolos privalumai yra gana aiškūs - žemos palūkanų normos, hipotekinės paskolos atveju nereikalaujamas papildomas užstatas, bankui įkeičiate tik perkamą turtą.

Tačiau bankai taiko itin griežtus kriterijus duodami paskolas, todėl yra nemaža dalis žmonių, kuriems banko paskola - ne variantas. Be to, gali tekti sumokėti įvairias administracines ir kitas išlaidas, susijusias su paskolos gavimu.

Kredito unijos

Kredito unijos yra alternatyva bankams. Unijos skiriasi nuo bankų vienu svarbiu aspektu – kiekviena kredito unija, skirtingai nuo banko filialo, yra atskira, autonomiškai savo narių valdoma įmonė, kurios nariai yra ir savininkai, ir klientai, atsakingi už įmonės veiklą, augimą bei rentabilumą. Dėl šios priežasties Kredito unijos dažnai gali pasiūlyti klientams lankstesnes sąlygas, nei didieji bankai.

Palūkanų norma Kredito unijose dažnai yra aukštesnė nei didžiuosiuose bankuose, tačiau jos dažniau suteikia paskolas dirbantiems savarankiškai, gaunantiems užsienio pajamas.

Išperkamoji nuoma

Išperkamoji nuoma yra dar viena NT finansavimo galimybė, kuri gali būti patraukli tiems, kurie nenori ar negali gauti tradicinės paskolos. Tai yra nuomos sutartis, kurioje yra įtraukta galimybė įsigyti nuomojamą turtą po tam tikro laiko.

Išperkamoji nuoma yra itin patraukli pirkėjams dėl to, kad nereikia mokėti palūkanų ar kitų administracinių išlaidų, kaip imant hipotekinę paskolą. Taip pat nereikia atitikti ir griežtų kredito įstaigų taikomų kriterijų paskolos išdavimui. Tačiau išperkamosios nuomos įmokos dažnai būna bent kelis kartus didesnės, nei paskolos įmokos. Dažniausiai išperkamosios nuomos sutartys yra sudaromos 2-3 metams, ilgesni terminai - retas atvejis. Norint visą sumą už perkamą NT atsiskaityti per tokį laikotarpį įmoka turi būti pakankamai didelė.

Paskola su užstatu

Paskola su užstatu yra finansavimo galimybė, kurioje užstatomas jau turimas nuosavybės teise nekilnojamas turtas kaip garantija už paskolą. Paskolos su užstatu privalumai yra mažesnės palūkanų normos ir didesnis finansavimo limitas. Tačiau ši finansavimo priemonė dažnai nėra patraukli žmonėms, nes rizika itin didelė, o paskolos dažniausiai neduoda didesnės, nei pusė įkeisto turto vertės.

Paskola su kito asmens laidavimu

Paskola su kito asmens laidavimu yra galimybė, kai trečias asmuo laiduoja už paskolą. Tai gali būti naudinga tiems, kurie neturi pakankamai užstato arba gerų kredito rezultatų paskolos gavimui.

Tokia finansavimo galimybė gali padidinti jūsų galimybes gauti paskolą ar susiderėti geresnes palūkanas, tačiau laidavimo asmuo prisiima didelę atsakomybę ir riziką. Jei nesugebėsite grąžinti paskolos, jis bus priverstas sumokėti ją už jus.

Rekordiškai didelis EURIBOR

Euribor yra Europos bankų siūlomų paskolų tarpusavio palūkanų norma. Ji nustatoma pagal rinkos sąlygas ir nuolat kinta. 2023-aisiais, siekiant suvaldyti rekordinę infiliaciją Europos Centrinis Bankas pakėlė EURIBOR iki 4 procentų.

Sukeltas EURIBOR dramatiškai padidino paskolų įmokas turintiems įsipareigojimų ir "atšaldė" būsto pirkimo rinką. Pirkėjai, planavę pirkti su paskolomis nesiryžtą jų imti dėl didelių įmokų, o išaugus mėnesinėms įmokoms ir pajamų reikia didesnių, todėl kai kuriems bankai paskolų ir nebeduoda

Kita vertus, esant tokiam aukštam EURIBOR bankai sumažino savo maržas. Šiuo metu pasirašius paskolos sutartį galima užfiksuoti palūkanų maržą ties 1.6-1.7 procentais. Europos Centrinis bankas nuo kitų metų žada mažinti EURIBOR, nes anot jų, infiliacija suvaldyta ir ši priemonė jau padarė savo darbą.

Ką pasirinkti?

Siekiant pasirinkti tinkamiausią finansavimo strategiją svarbu atsižvelgti į individualius poreikius, ateities planus ir finansinę padėtį. Hipoteka išlieka populiariausiu ir mažiausiai rizikingu būdu, tačiau skirtingos finansavimo alternatyvos suteikia lankstumo. Svarbu apsvarstyti visas galimybes ir pasitarti su specialistais, kad būtų galima priimti apgalvotą sprendimą, atitinkantį asmeninius tikslus.