Kokių dokumentų reikia parduodant butą?

Sąrašas dokumentų, be kurių neįvyks būsto pirkimo - pardavimo sandoris. Ši atmintinė pravers visiems, nusprendusiems parduoti nekilnojamąjį turtą.

10/16/20223 min read

Siekiant, jog NT pardavimo procesas vyktų sklandžiai, pradėkite jį nuo dokumentų patikros. Dauguma žmonių šį žingsnį padaro tik suradę pirkėją ir pasirašę preliminarią būsto pirkimo - pardavimo sutartį. Tokiu atveju rizikuojate, jog nepavykus visų dokumentų gauti laiku pirkėjas nutrauks sutartį ir pareikalaus ne tik grąžinti avansą, bet ir sumokėti sutartyje numatyto dydžio baudą už prievolių nevykdymą.

NT pirkimo - pardavimo sandoriui reikalingų dokumentų sąrašas:

Įsigijimo dokumentai

Tai gali būti pirkimo – pardavimo, dovanojimo, turto padalijimo sutartis ar paveldėjimas, priklausomai nuo to, kokiu pagrindu įgijote turtą. Atvykus į sandorį notaro biure turėsite pateikti šių dokumentų originalą.

Kadastrinių matavimų byla

Prieš pradėdami pardavinėti butą, susiraskite kadastrinių matavimų bylą. Joje rasite patalpų brėžinius, vidaus plotų eksplikaciją, kitus techninius duomenis. Parduodant butą jo kadastrinės bylos duomenys turi atitikti faktą. Jei du kambariai buvo sujungti į vieną, ar atvirkščiai - vienas padalintas į du, pasikeitė bet kokie kiti patalpų parametrai – turi būti suformuota ir Registrų centre užregistruota nauja kadastrinių matavimų byla.

Kreditoriaus sutikimas

Jei pirkote butą su paskola, tikėtina, kad jam įregistruota hipoteka. Padengti skolos likučio prieš sandorį nereikia, tai už Jus padarys pirkėjas. Jums reikės gauti raštišką kreditoriaus leidimą parduoti įkeistą turtą, dokumente bus nurodyta neišmokėta skolos dalis. Notaras perkels šiuos duomenis į pirkimo – pardavimo sutartį, o pirkėjas pervesdamas pinigus už butą šią skolą padengs.

Kai kurių dokumentų, tokių kaip kadastrinių matavimų byla, statinio projektas ir pan. rengimas ir įregistravimas gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki pusės metų. Maža tikimybė, kad pirkėjas galės tiek laiko laukti, todėl radus kliūčių vykdyti sandorį pradėti spręsti šias problemas nedelsiant.

dokumentai-parduodant-nt
dokumentai-parduodant-nt
buto-pardavimas
buto-pardavimas

Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui kai turtas areštuotas antstolio, parduodama tik dalis turto, yra keli vieno turto savininkai ir t.t., reikia papildomų dokumentų. Jei norite sužinoti, kokių dokumentų reikės Jums ir kaip greitai ir patogiai juos visus gauti, registruokitės konsultacijai paspaudę čia.

Teismo leidimas

Jei nusprendėte parduoti vienintelį sau priklausantį butą (ar būstą, kuris įregistruotas šeimos turtu) turėdami nepilnamečių vaikų, reikės gauti teismo leidimą.

Prašymą teismui galima teikti tik po preliminarios pirkimo – pardavimo sutarties pasirašymo. Nagrinėjimas užtrunka penkias darbo dienas, neretai teismas pirmąjį prašymą atmeta dėl neteisingai užpildytų dokumentų ar duomenų trūkumo. Jei žinote, jog reikės gauti teismo leidimą, numatykite preliminarioje sutartyje šiek tiek ilgesnį terminą.

Bendrasavininkų sutikimas

Kiekvienas bendraturtis turi teisę laisvai disponuoti sau priklausančia bendrinės nuosavybės dalimi, tačiau įstatymuose yra įtvirtinta pirmenybė bendraturčiui pirkti parduodamą bendrinės nuosavybės dalį.

Prieš parduodami butą nesusijusiam asmeniui, privalote per notarą informuoti bendraturtį, jog jis turi pirmenybės teisę nusipirkti parduodamą turtą tomis pačiomis sąlygomis. Jei šis asmuo nepasinaudoja savo teise per kalendorinį mėnesį, galite parduoti butą bet kuriam žmogui.

Energinio naudingumo sertifikatas

Energinio naudingumo sertifikavimas yra atliekamas užbaigus pastato (ar jo dalies) statybą, todėl jei pirkote butą daugiabutyje, greičiausiai jis jau turės šį sertifikatą. Jei nerandate jo taip dokumentų, informuokite apie tai notarą ir jis išrauks dokumentą iš Registrų centro duomenų bazės.

Tačiau jei atlikote patalpų rekonstrukciją ir pakeitėte paskirtį (pvz. Iš komercinių patalpų padarėte gyvenamą butą ar pan.), teks užsakyti naują energinio naudingumo sertifikatą.

Bendrijos ar namo administratoriaus pažyma dėl skolų nebuvimo

Jei namą administruoja bendrija, prieš sandorį būtina kreiptis į jos pirmininką, jog šis išduotų pažymą apie skolų nebuvimą sandorio dienai. Kai kuriais atvejais, tokios pažymos reikia ir iš daugiabučių administravimo įmonės.

Sutuoktinio sutikimas arba įgaliojimas

Parduodant turtą, kuris yra bendra jungtinė sutuoktinių nuosavybė, pas notarą turi atvykti abu sutuoktiniai. Vienas iš jų gali neatvykti tik jei kitas turi notariškai patvirtintą įgaliojimą atstovauti savo sutuoktinį sandorio metu. Dovanotas ar paveldėtas turtas yra asmeninė vieno iš sutuoktinių nuosavybė, tačiau kai kuriais atvejais notaras vis tiek gali paprašyti sutuoktinio raštiškai patvirtinti, kad neprieštarauja, jog pinigų už parduotą butą jis negaus.

Svarstote apie nekilnojamojo turto pardavimą?

Užpildykite lentelę ir gaukite nemokamą NT rinkos kainos vertinimą.

Turite klausimų?

Registruokitės nemokamai konsultacijai.