Būsto pardavimas turint nepilnamečių vaikų (2023 m.)

Svarbūs pokyčiai - nuo 2023 m. sausio 1 d. būsto pardavimas turint nepilnamečių vaikų tapo paprastesnis.

4 min read

2023 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo svarbūs pokyčiai, kurie palengvina būsto pardavimą tiems, kurie turi nepilnamečių vaikų. Šie pokyčiai atneša daug palengvėjimų ir supaprastinimų, kurie padės šeimoms, norinčioms parduoti savo būstą.

Kas pasikeitė?

Prieš įstatymo pakeitimus nuo 2023 m. sausio 1 d., norint parduoti turtą, kuris priklauso šeimai su nepilnamečiais vaikais Lietuvoje, reikėjo gauti teismo leidimą. Tai buvo privaloma procedūra, kurią būtina buvo įvykdyti, norint parduoti bet kokį nekilnojamąjį turtą, kai šeima turėjo nepilnamečius vaikus turėjo vienintelį gyvenamąjį būstą arba norint parduoti būstą, kuris įregistruotas kaip šeimos turtas.

Naujos pataisos numato, kad norint parduoti ar įkeisti turtą turintiems nepilnamečių vaikų teismo leidimo nebereikės, šią funkciją atliks notaras. Tvirtindamas sandorį notaras nuspręs, ar nebus pažeistos nepilnamečių teisės.

Reikalavimai sandorio patvirtinimui

Pagrindiniai reikalavimai tokiam turto pardavimui išlieka tokie patys: nepilnamečių vaikų gerovė turi būti užtikrinta, jie negali likti be gyvenamojo būsto. Notaras turės nuspręsti, ar būsto pardavimas neprieštarauja šeimos ir vaikų interesams. Dėl šios priežasties prieš tvirtindamas sandorį notaras gali atlikti nepilnamečių deklaruotos gyvenamosios vietos patikrą, jei parduodamas šeimos turtu įregistruotas NT. Jei parduodamas vienintelis tėvams priklausantis nekilnojamasis turtas, notaras gali paprašyti pateikti preliminarią sutartį kito būsto pirkimui ir jei tokios sutarties nėra - netvirtinti NT pardavimo sandorio.

NT įkeitimas turint nepilnamečių vaikų

Iki šiol teismo leidimo reikėjo ne tik nekilnojamajam turtui parduoti, bet ir norint įkeisti jį bankui. Nuo 2023 m. sausio 1 d., šią funkciją taip pat perima notarai ir teismo leidimo norint įkeisti turtą bankui nebereikės.

Supaprastintas dokumentų tvarkymas

Anksčiau norint gauti teismo leidimą buvo reikalaujama surinkti gausybę dokumentų, įskaitant vaikų gimimo liudijimus, visų šeimos narių asmens dokumentų kopijas, santuokos arba ištuokos liudijimus, pažymos apie tėvų gaunamą darbo užmokestį ir t.t.

Nuo šiol, kai šią teismų funkciją perima notarai ir teismo leidimas nebereikalingas, dokumentų tvarkymas tapo žymiai paprastesnis. Notarui reikia pateikti tik pagrindinius dokumentus. Tai padeda taupyti laiką ir išvengti bereikalingų administracinių kliūčių.

Greitesnis NT pardavimo procesas

Gauti teismo leidimą buvo ilgas ir varginantis procesas, kuris neretai tapdavo tikru galvos skausmu norintiems parduoti būstą. Prašymą leidimui gauti teismas įsipareigodavo išnagrinėti per 10 darbo dienų, tačiau neretai pirmasis prašymas būdavo atmetamas dėl dokumentų stokos ar neteisingo dokumentų pateikimo. Pasitaikydavo atvejų, kad dėl to tekdavo nukelti sandorį net mėnesiui ar ilgiau. Dabar šis procesas beveik neužima papildomo laiko.

Papildomi mokesčiai

Teismai šią paslaugą teikdavo nemokamai, o pas notarus ji bus mokama. Būsto pardavimas papildomai Jums gali pabrangti nuo 20 iki 250 eurų, priklausomai nuo jo vertės. Notarams nustatoma galimybė tokiu atveju imti papildomą įkainį už papildomai pavestus atlikti tikrinimo veiksmus.

Tai nėra visai nauja funkcija, tačiau atsiranda papildomai atsakomybė notarui. Jis turės nuspręsti, ar toks sandoris neprieštarauja šeimos interesams, nepilnamečių interesams. <…> Valstybė nustato tokį įkainį, kokį notaras gali imti už bet kokį notarinį veiksmą“, – komentuoja Notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.

Kokie privalumai ateina su šiais pokyčiais?

Šie svarbūs pokyčiai turi daug privalumų tiek būsto pardavėjams, tiek ir potencialiems pirkėjams.

1. Greitesnis pardavimo procesas

Naujos taisyklės palengvina ir pagreitina būsto pardavimą tiems, kurie turi nepilnamečių vaikų. Nereikia gauti jų sutikimo ar laukti ilgai išduodamų reikalingų pažymų. Tai leidžia pardavimo procesui vykti greičiau ir efektyviau.

2. Mažiau administracinių kliūčių

Supaprastintas dokumentų rinkimas ir greičiau išduodamos reikalingos pažymos sumažina administracines kliūtis, su kuriomis dažnai susiduria būsto pardavėjai. Tai leidžia jiems lengviau ir greičiau pereiti prie kitų gyvenimo etapų ir sumažina administracinių išlaidų sąnaudas.

3. Daugiau galimybių potencialiems pirkėjams

Šie pokyčiai taip pat suteikia daugiau galimybių potencialiems būsto pirkėjams. Jei šeima perka būstą su paskola, beveik visais atvejais bus reikalingas tokio būsto įkeitimas bankui. Dabar pirkėjams nebereikia jaudintis dėl užsitęsusio pirkimo proceso, nes gauti leidimo hipotekai nebereikia.

Rekomendacijos tiems, kurie nori parduoti būstą turint nepilnamečių vaikų

Nors būsto pardavimas tapo paprastesnis nuo 2023 m. sausio 1 d., vis tiek yra keletas rekomendacijų tiems, kurie nori parduoti savo būstą turint nepilnamečių vaikų:

1. Pasitarkite su ekspertais

Prieš pradedant pardavimo procesą, pasitarkite su specialistais, kurie paaiškins kokių dokumentų reikės, kad notaras patvirtintų sandorį ir padės juos gauti. Tai padės išvengti nesklandumų ir užtikrinti, kad pardavimo procesas vyks sklandžiai ir be greitai.

2. Rinkitės patikimą nekilnojamojo turto brokerį

Pasirinkdami nekilnojamojo turto brokerį įsitikinkite, kad jis yra patikimas ir turi reikiamas kompetencijas. Patikimas agentas padės jums su visais būsto pardavimo procesais ir užtikrins, kad visos procedūros bus atliktos teisingai ir profesionaliai.

Apibendrinant

Nuo 2023 m. sausio 1 d. būsto pardavimas turint nepilnamečių vaikų tapo paprastesnis ir sklandesnis procesas. Šie svarbūs pokyčiai palengvina šeimoms būsto pardavimą ir pirkimą, nes nebereikia gauti teimo leidimo, dokumentų rinkimas tapo paprastesnis, o reikalingos pažymos išduodamos greičiau.

Šie pokyčiai turi daug privalumų tiek pardavėjams, tiek ir potencialiems pirkėjams. Tačiau vis tiek rekomenduojama pasitarti su specialistais, rinktis patikimą nekilnojamojo turto agentūrą ir rūpintis būsto tinkamu pateikimu. Visi šie veiksmai padės užtikrinti sklandų ir sėkmingą būsto pardavimą.